Moskva

praktické informace pro stážisty a studenty MGU

 

Příprava - Co vzít s sebou   Co nebrat sebou   Příjezd   Doprava do/z Moskvy   Registrace a místní dokumenty - Registrace   Studentský průkaz   Jízdenka na metro   Propustka   Ubytování na kolejích   Návštěvy  Strava   Pohyb po Moskvě   Bezpečnost   Peníze a výměna peněz   Nákupy   CD, kazety a videokazety   Knihy   Suvenýry   Spojení s domovem   Telefon   Mobilní telefon   E-mail   Zdraví a lékařská péče   Velvyslanectví ČR a SR   Odjezd

 

Zpět na stránku Moskva

 

Zpět na Home page

 

Příprava

Co vzít s sebou

zde je jistý seznam věcí, které je dobré mít s sebou.

- česko-ruský slovník (je však možné dokoupit), potřebné knihy a materiály ke studiu

- doklady - PAS, VÍZUM, vyšetření na AIDS, POJIŠTĚNÍ (viz Zdraví a lékařská péče), kopii těchto dokladů 

- několik pasových fotografií - budete je potřebovat na různé dokumenty, kopie všech dokladů, případně i víza, bankovní karta (viz Peníze a výměna peněz)

- teplé oblečení na zimu - teplou bundu, čepici, rukavice (lze samozřejmě dokoupit za podobné nebo levnější ceny jako u nás), další oblečení podle výběru (POZOR - mladí Moskvané většinou chodí velmi dobře oblékaní, a to i do školy, což platí zvláště pro prestižní fakulty - ekonomická, právnická, Institut zemí Asie a Afriky).

- kuchyňské potřeby - hrnec (ešus), talíře, příbory, ostrý nůž na krájení (pozor, větší kuchyňské nože se obvykle nelíbí při kontrole na letišti a dalo nám dosti práce, abychom přesvědčili policisty, že jsme si je opravdu přivezli), prkénko na krájení (místo něj se osvědčilo i víčko plastikové krabice od jogurtů).

- ponorný vařič, případně rychlovarnou konvici, hadr na podlahu

- fotoaparát a filmy (bývá problém sehnat a vyvolat diapozitivy, negativní filmy jsou běžně k dostání a cena za něj i za vyvolání je levnější oproti ČR)

- kancelářské potřeby (nůžky, tužky, pera) - vše je možné samozřejmě dokoupit.

- malý batůžek na výlety a do školy.

- spacák pro případné výlety nebo pro případ zimy (viz ubytování na kolejích)

- lékárničku se základními léky (obvaz, náplast, jodovou tinkturu, Paralen, Carbosorb, Acylpiryn) - dále viz lékařská péče.

- osvědčil se nám notebook, rádio (radiomagnetofon, walkman), případně i další předměty zábavy

 

Co nebrat s sebou

- velké zásoby jídla  (viz stravování)

- různé čistící a dezinfekční prostředky (k dispozici na tržnicích)

- průvodce po Moskvě - v češtině kvalitní průvodce stejně neexistuje, z kvalitních publikací jsou k dispozici pouze anglické průvodce (Lonely Planet, RoughGuide aj.). V knihkupectvích je možné koupit dobré průvodce po památkách i mapy.

- ISIC - je prakticky zbytečný, protože dostanete vlastní studentský lístek, který vás opravňuje ke vstupům za zlevněné vstupné pro ruské studenty (zatímco zahraniční studenti platí polovinu cizineckého vstupného, které je mnohonásobně vyšší). Neplatí však například do Kremlu, kde studenti cizinci dostanou jenom o něco menší "speciální" cenu za 175 Rbl (zde se vyžaduje pas). 

 

 

Doprava do/z Moskvy

Vlakem    Letecky

Vlakem

Jízdní řád    Nádraží v Moskvě

Pro všeobecné informace čtěte Systém vlaků v bývalém Sovětském svazu 

Nejlepší na cestu do Moskvy zůstává vlak. I zde však existuje několik možností, jak se dostat do Moskvy.

Nejdražší a nejpohodlnější cestou je rychlík Vltava, který odjíždí denně z Prahy (konzultujte IDOS) přes Pardubice, Olomouc a Ostravu v ČR do Brestu a Minsku (Bělorusko) a Smolensku a Moskvy (příjezd 3. den ráno). Vlak veze několikrát za týden přímé vozy do St. Petěrburgu (příjezd 3. den odpoledne) a v letní sezóně jednou za 14 dní i přímý vůz do Adleru (rusko-gruzínské hranice, příjezd 5.06, 4. den).

Vlak je povinně lůžkový a jízdenka s lůžkem stojí asi 2400 Kč (2004), zpět z Moskvy 3300 Rbl (2004)

Levná varianta

Zde uvádím variantu, která je sice s několika přestupy, ale zabere při troše štěstí jen o málo více času než přímý vlak. Jízdní řád - viz níže.

úsek

Cena

podmínky slevy o poznámky

Praha - WarszawaTerespol*

cca 600 Kč

Jízdenka Praha - Lichkov (karta Z 138 Kč), po překročení hranic je nutno koupit si u polského průvodčího jízdenku Medzylesie - Terespol (67,10 PZL v roce 2005)..

Terespol - Brest

cca 70 Kč

Cca 3 USD, bez slevy

Brest – Moskva

cca 580 Kč

Cena za jízdenku v „plackartě“ pro vlak No. 28 v den odjezdu+ložní prádlo ve vlaku  – cca 700 Rbl, ceny dalších vlaků se liší – přehled cen v Rusku

Celkem

cca 1250 Kč

 

Moskva - Brest

cca 580 Kč

plackarta v Moskvě v den odjezdu pro vlak 27+ložní prádlo ve vlaku  – cca 700 Rbl, přehled cen v Rusku

Brest – Terespol

cca 70 Kč

cca 3 USD, bez slevy

Terespol - Warszawa – Praha

cca 550 Kč

Jízdenka Terespol - Medzylesie v pokladně v Terespolu (61,10 PZL, Lichkov - Praha (138 Kč karta Z v pokladně nebo u průvodčího).

Celkem

cca 1250 Kč

 


* Pro trasu Praha - Warszawa - Terespol existuje i dražší varianta:

Praha - Lichkov - Warszawa 51 EUR zpáteční (cca 1600 Kč)

osobní vlak Warszawa - Terespol a zpět 44 PZL (cca 290 Kč)

Celkové náklady na zpáteční cestu cca 1950 Kč, tj. cca o 900 Kč více.

 

Tyto ceny jsou pochopitelně orientační (aktualizováno v lednu 2005) a může docházet k jejich změnám. Nezapomeňte si včas zajistit VÍZA přes Bělorusko. Jednosměrné tranzitní vízum stojí 14 USD a musíte již mít vízum do Ruska (kontakty na ambasády viz níže).

Běloruské vízum v Moskvě: Velvyslanectví Republiky Bělorusko je na ulici Marosejka 17/6 ("M" Kitaj-gorod, Lubjanka). Otevřeno Po-Pá 9-12, vyřízení víza trvá týden a stojí pro občany ČR 14 USD, pro občany SR (20 USD). Potřebujete 1 foto, 1 formulář, pas s ruským vízem. 

 

Ověřit aktuální jízdní řád je možné na těchto stránkách:

Německé dráhy - http://reiseauskunft.bahn.de

Jízdní řád ČD- www.vlak.cz

Polské dráhy – www.pkp.pl

 

Jízdní řád v květnu 2004

Praha

 

19.30

 

Warszawa Centr.

7.30

7.55

 

Warszawa Wsch.

7.42

8.09

 

Sedlce

9.46

10.00

 

Terespol

12.13

15.50

 

Brest

17.36

18.52

21.09

Moskva

10.38

 

11.55

 

Moskva

 

15.14

 

 

 

 

Brest

5.35

7.50

 

11.25

 

 

Terespol

7.08

7.37*

10.43

11.30

 

12.25*

Warszawa Wsch.

12.40

18.34

14.40

 

16.40

 

Praha

6.33

 

 

 

 

 

* přestup v Siedlce

 

Zpět vlaky

 Moskevská nádraží

Běloruské ("M"  Bělorusskaja - Koľcevaja a Zamoskvoreckaja linija) : vlaky ze západní Evropy, Polska, České republiky, Brestu a Minsku, obvykle se stává prvním místem kontaktu našich turistů s Moskvou.

Jízdenky do západní Evropy, stejně jako všude po Rusku, SNS, letenky a další služby lze zakoupit v Servis centru ve 2. patře. Jízdenky kamkoliv s mírnou přirážkou, ale bez problémů.

Úschovna zavazadel - 40-60 Rbl za zavazadlo (2004)

asi 10 minut odtud je velvyslanectví ČR (Juliusa Fučika 12/14)

Leningradské nádraží ("M" Komsomoľskaja na Koľcevoj a Sokoľničeskoj linii) : Vlaky do St. Petěrburgu, Helsinek a Murmanska. V této oblasti jsou také další dvě nádraží - Jaroslavské (vlaky do východního Ruska, Sibiř, Peking) a Kazaňské (vlaky do střední Asie, Povolží a některé vlaky na Dálný východ a Sibiř).

Úschovna zavazadel na Kazaňském nádraží - 15 Rbl (2001)

Další důležitá nádraží jsou většinou na Koľcevoj linii a stanice metra jsou většinou označeny stejně jako jejich názvy

Orientační ceny jízdenek z Moskvy

Zpět vlaky

Letecká doprava

Moskva má 4 nejdůležitější letiště - Šeremeťevo, Domodědovo, Vnukovo a Bykovo

Lety z Evropy obvykle sedají na terminál 2 letiště Šeremeťevo - viz kapitola Příjezd

Nejlevnější letenky do Moskvy s tarifem do 1 měsíce prodával v lednu 2005 ukrajinský Aerosvit s přestupem v Kyjevě (7850 Kč i s poplatky, nelze každý den) nebo maďarský MALEV s přestupem v Budapešti (okolo 13 tis. Kč do 3 měsíců). ČSA a Aeroflot provozují denně 1-2 přímé spoje Praha - Moskva (cena u obou je okolo 9 500 Kč do měsíce, přes 14 000 Kč do 3 měsíců).


Doporučuji konzultovat například stránku www.letenky.cz nebo www.gtsint.cz

Do St. Petěrburgu létá kromě ČSA i poměrně dobrá společnost Pulkovo, která výhodně zajišťuje i další návazné lety prakticky po celém SNS. 

 

Příjezd z/na letiště Šeremetěvo

Oznamte své datum příjezdu/příletu na fakultu (v případě meziuniversitního studia), případně na velvyslanectví ČR (viz velvyslanectví ČR a SR, při mezivládním stipendiu), které jsou teoreticky schopni zajistit pro vás odvoz na koleje a případně i pomoci při vyřizování různých formalit. Zvláště to platí, pokud přiletíte později odpoledne nebo v noci. 

Doprava na/z letiště Šeremeťjevo

z 1. i 2. terminálu jezdí ve dne v pravidelných intervalech autobus č. 851 (cena 11 Rbl) nebo označené "maršrutky" ve směru "Шереметево 1, 2 -Речной Вокзал" (cena 25 Rbl), metro "Речной вокзал" je konečnou stanicí na zelené linii (Замоскворецкая).

 

 

Registrace a místní dokumenty

 

Studenti MGU se hlásí na mezinárodním oddělení MGU - hlavní budova (Главное здание) na Vrabčích horách (Воробьевы горы, "M" Universitět na červené Sokolničeské linii), centrální sektor A, 9. patro, č. dveří 911, Valentina Alexandrovna Šipovskova,

úřední hodiny : 

Po, Út     14-16.45

Čt, Pá     10-12

(snažte se naplánovat svůj příjezd do těchto hodin)

 

zde obdržíte Příkaz k ubytování (Ордер на размещение) a vybavíte si registraci (viz registrace). S příkazem k ubytování se budete hlásit u Administrátora na příslušném patře (pokud je na 7. patře zavřeno, zkuste administrátora o patro níže), který Vám vydá klíče od pokoje. Příkaz k ubytování mu obvykle odevzdáte.

 

Registrace : 

každá osoba, která přijede do Moskvy, se musí do 3 dnů zaregistrovat (POZOR! platí i pro případné návštěvy). Není to vůbec žádná legrace a člověk bez registrace v případě kontroly ze strany milice mohou tak vzniknout velmi vážné problémy. 

Maximální postup v MGU je následující (někdy není třeba vyřizovat všechny tyto náležitosti) :

1. Zaplatit ve Сбербанк (nejbližší hlavní budově je ve 2. patře nad internetovou kavárnou Cafe Max) 20 Rbl registračního poplatku (госпошлина) podle vzoru formuláře, který dostanete na mezinárodním oddělení

2. Pro mezivládní stipendia - je možné, že vaše vízum je směřováno na Ministerstvo všeobecného vzdělávání (Šabolovská 33, "M" Šabolovskaja). Proto je nutné zajít tam pro "направление"; ČR mají na starosti na č. dveří 204, tel. 9542603

3. V případě potřeby si mezinárodní oddělení může ještě vyžádat písemný souhlas příslušné fakulty (согласие), ve kterém budete mít písemně uvedeno, co za vás bude fakulta platit (nejdůležitější je ubytování na kolejích).

4. Po splnění všech těchto podmínek si vyžádáte svůj Příkaz a odnesete jej zaregistrovat na oddělení Příkazů (Бюро приказов) - 1. humanitární korpus (1. ГУМ) a s jednou kopií.

5. Se zaregistrovaným příkazem, pasem, vízem, 1-2 fotografiemi a potvrzením o zaplacení poplatku (případně s dalšími výše uvedenými dokumenty) dojdete opět na mezinárodní oddělení a proti těmto papírům Vám bude vydán dočasný dokument (справка), který potvrzuje, že Váš pas byl odvezen MGU na registraci v OVIRu

6. Přibližně po týdnu si můžete vyzvednout pas s registrací (прописка) v kanceláři č. 104 (sektor B - "Б").

 

Studentský průkaz (Студенческий билет)

Tento klíčový dokument vám vystaví na mezinárodním oddělení na fakultě. Potřebujete 1 foto. S tímto průkazem se můžete prokazovat při vstupu do budov MGU a při vstupu do památek, kde máte obvykle nárok na zlevněné ruské vstupné. Podobně máte nárok na 50% slevu na električkách. 

 

Jízdenka na metro (Проездной билет для метрополитена/Социальная карта студента)

Studenti, kteří studují za stejných podmínek jako ruští studenti, mají nárok na vydání průkazu studenta pro zlevněné měsíční jízdné na metro, které stojí 105 Rbl za kalendářní měsíc (v ostatních případech 300 Rbl/měsíc).

Na příslušných stanicích metra (vč. "M" Universitět) Vám dají žádost (заявка) na studentskou kartu. S vyplněným potvrzením zajdete obvykle na odborové oddělení (профком) nebo na mezinárodní oddělení příslušné fakulty, kde žádost potvrdí. Takto vyplněnou žádost zanesete na stanici metra, která přijímá žádosti (nejbližší metro Universitět). Po 7-10 pracovních dnech dostanete tzv. Sociální kartu studenta, kterou si na odpovídajících stanicích metra můžete dobít na kalendářní měsíc. S touto kartou máte nárok a 5% slevu na nákup knih v knihkupectví na Tverské třídě (u pomníku Jurije Dolgorukého)

 

Propustka do hlavní budovy MGU (Пропуск в Главное здание)

Pro vstup do všech budov MGU sice obvykle postačí studentský průkaz, ale je možné, že po vás někdy budou vyžadovat tuto propustku. K jejímu vydání potřebujete příkaz k ubytování (Ордер на право занятия одного места), Příkaz zaregistrovaný na oddělení příkazů a pas s registrací. 

S těmito dokumenty zajdete na hlavní budově do Domu studentů (Дом студента), který je naproti kanceláři, ve které si vyzvedáváte zaregistrovaný pas (sektor B). Nejprve zajdete do účtárny (бухгальтерия), poté si necháte potvrdit svůj "orděr" ve třech kancelářích a nakonec si najdete příslušnou kancelář podle své fakulty a tam vám vydají Propustku (obvykle tam bývají velké fronty, nechte si alespoň půl odpoledne čas. 

 

Ubytování na kolejích

Cizinci jsou obvykle ubytovávání na hlavní budově MGU (lidově GZ) na Vorovjovych gorách v 6.-7. patře sektoru V ("B")

Pokoje jsou malé buňky pro 2 osoby se sociálním zařízením (sprcha, umyvadlo, WC) a i ve srovnání s některými našimi kolejemi jsou poměrně pohodlné. Je vhodné se podívat na stav pokoje, zda není něco rozbité. Kuchyňka na plynové vařiče je společná pro celé patro, kde jsou také šachty na odpadky (мусоропроводы).

Mnoho studujících se obává obtížného hmyzu. Na pokojích se vyjímečně vyskytují švábi (таракан), kteří však nejsou škodliví a stačí je zabít. Se štěnicemi (клоп) a jiným hmyzem jsme se nesetkali. Není třeba ani stříkat.

Teplá voda teče bez problémů (s vyjímkou nepředvídatelných havárií - jako u nás). V zájmu preventivní bezpečnosti je lepší v pokojích zamykat. Již několikrát se stalo, že byli cizinci okradeni, když nechali nezamčené pokoje a v noci je někdo vykradl. 

 

Návštěvy

Návštěvy jsou možné pouze v linii nejbližších příbuzných (nutno prokázat) - otec/matka, bratr/sestra, manžel/manželka.Tito musí svou návštěvu nahlásit na mezinárodním oddělení, kde jim bude opět přidělen Příkaz k ubytování. Pokud si chcete na pokoj pozvat někoho zvenku, který nemá studěnčeskij bilet, většinou je zbytečně obracet se na bjuro propuskov, které se vydávání jednorázových propustek má zabývat. Budete si muset připravit dobrou výmluvu pro ochranniky u vchodu (lepší je v tomto smyslu zkoušet postranní vchody, než hlavní vchod naproti soše Lomonosova). S poctivostí zde nikam nedojdeš!!

Strava

 

Nejlevnější potraviny je možné většinou nakoupit na rynku. Ceník základních potravin na jaře 2004: 

chléb - nareznoj baton (zhruba naše veka, 8-10 Rbl), stoličnyj (nejvíce podoben českému - 15-17 RBl)

rulet (makový nebo jiný závin) - 17 Rbl

jogurt (podle druhu) 250 g - od 10-12 Rbl

máslo (250 g) - od 12 Rbl

mražené  pelmeně (500 g) - od 25 Rbl

banány - 30-35 Rbl

cena zeleniny je značně kolísavá podle období - na podzim například rajčata stojí i 35 Rbl za kg, v zimě se cena může vyšplhat až na 70-80 Rbl za kg.

těstoviny v sáčku (500 g) - od 12 Rbl

mléko 1 l v TETRAPAKu - 20-25 Rbl

 

Pohyb po městě

Metro : Moskevský systém metra je vynikajícím prostředkem, jak se kamkoliv dostat. Vagóny jsou stejného typu jako v Praze. Vzhledem k rozloze Moskvy se vyplatí jet i 1 stanici.

Ceny jízdenek (leden 2005)

1 jízda 13 Rbl, 2 jízdy 25 Rbl, 5 jízd 60 Rbl, 10 jízd 105 Rbl, 20 jízd 195 Rbl

měsíční občanská 300 Rbl (+ záloha na kartu, platí 30 dní)

studentská (viz Jízdenka na metro) - 105 Rbl na kalendářní měsíc

 

Bezpečnost

V ulicích Moskvy je vcelku bezpečno, především v létě je třeba dávat standardní pozor na kapesní zloděje, ale Moskva je stále ve srovnání s mnohými evropskými městy bezpečnější. Není rovněž doporučeno příliš se pohybovat na okrajinách měst (především pro samotné ženy). Pozornost mi bylo doporučeno dávat i  na kolejích, kde bylo zaznamenáno několik okradení na patrech cizinců (prevence - zamykat dveře). Viz kapitola Ubytování na kolejích

 

Výměna peněz

Nejlepší kursy pro výměnu dolarů nebo euro jsou "obměnky" na Arbatu ("M" Arbatkaja), na Tverské ("M" Ochotnyj Rjad, Tverskaja, Puškinskaja, Čechovskaja), na Běloruském nádraží ("M" Běloruskaja) nebo na Kuzněckém mostě ("M" Kuzněckij most). V hlavní budově MGU je banka, která však, jako většina bank, nemá nejlepší kursy. 

Výběr na karty a placení s nimi je obvykle bez problémů. Přijímány jsou obvykle všechny základní druhy platebních karet. Vzhledem k většímu zpoplatnění v Čechách je samozřejmě vhodné vybírat větší částky najednou.

 

Nákupy

CD, CD-ROMy a Audiokazety 

vše je možné koupit na některých trzích okolo 80-150 Rbl, v centru obvykle dražší. Videokazety - místní produkce je k dispozici ve stáncích na tržištích a v obchodech. Pokud nemáte možnost přehrání videa, jsou lepší klasické obchody

Tržnice :

"Gorbuška" - klasický trh s CD, MP3, DVD a kazetami atd. ("M" Bagrationovská na Filevské linii)

"Gorbuška" Mytino - velký trh s CD a dalšími audio-video potřebami.

 

Knihy

-Biblio Globus (Mjasnickaja, "M" Lubjanka, východ ul. Mjasnickaja) - zřejmě největší výběr všech oborů, nedaleko je muzeum Majakovského s malým obchodem s knihami humanitního zaměření, videokazetami světových i ruských filmů, záznamů baletních představení, retro plakáty.

-Dom Knigy (Arbat, "M" Arbatskaja) - nejdražší

-Dom Knigy (Tverskaja, "M" Tverskaja nebo Puškinskaja)

- další prodejny knih podle specializace si nechte poradit od svých kantorů na fakultě

Mapy: Dobrý obchod s mapami je na ulici Kuzněckij most („M“ Kuzněckij most), po východu z metra se dáte doprava, první ulicí doleva a dolů a po pravé straně najdete obchod s mapami. K němu se lze dostat, pokud se postavíte čelem k Bolšomu těatra, projdete ulici mezi Bolšim těatrem a CUMem. Poté se dáte ulicí doprava a nahoru. Obchod je z tohoto pohledu po levé straně.

 

 

Spojení s domovem

Telefon : Na "cizineckém" patře je telefon společnosti MMT, se kterým je možné dovolat se domů. Karty je možné koupit na poštách nebo na nádražích. Rozšířené jsou různé slevové karty, s nimiž lze volat do Čech až za 5 Rbl/minuta. 

POZOR! Rozšířenější jsou ale karty MGTS, které však slouží pro volání po Moskvě a bezprostředním okolí.

Volání z ČR - jednou za čas přichází na patro "děžurnyj", který dává k dispozici telefon, kam se lze dovolat v případě nouze. Problém je v tom, že mívá službu nepravidelně, takže příbuzní to musejí zkoušet nebo jim musíte dát zprávu, že mohou volat (např. pomocí SMS).

telefon na 7. patro je 007 - 095 - 9393146

 

Mobilní telefon : V Moskvě a dalších velkých městech je k dispozici síť 3 základních mobilních operátorů - Beeline (www.beeline.ru), MTS (www.mts.ru) a Megafon (www.megafonmoscow.ru). S vyjímkou SMSek je spojení prostřednictvím českého operátora poměrně nákladné.

Ceny za připojení se liší podle programu, je vhodné se njprve podívat, jaký tarif Vám bude vyhovovat. Na delší pobyt se v roce 2005 osvědčil Megafon Olajt. Připojení je sice dražší (cca 600 Rbl), ale ceny za volání byly 0,03 u. e. (uslovnaja jedinica – 1 u. e.= cca 30 Rbl) za minutu na mobilnní telefony moskevských operátorů a za SMS (kamkoli po světě). Příchozí hovory z moskevských mobilů a SMSky jsou zdarma. Všechny ostatní hovory (příchozí i odchozí) stály 0,23 u. e. (včetně volání skoro po celém světě, vč. ČR). Tím bylo prakticky jedno, zda voláte za nejbližší roh na pevnou linku, do ČR nebo třeba do Latinské Ameriky). Předplatní karty na 5 jednotek stály 150-165 Rbl na 10 jednotek přibližně dvojnásobek. 

Na kratší pobyty, kde se předpokládalo hlavně posílání SMSek, jsme našli nejlepší Beeline - tarif Bi+, kde neexistovala platba za připojení a platilo se za příchozí/odchozí hovory 0,27 USD, příchozí z moskevských mobilních sítí zdarma, odchozí na Beeline 0,13 USD, SMS 0,06 USD. 

POZOR!! Některé telefony koupené v ČR (zejména lacinější) u určitého operátora nejsou použitelné pro jiné SIM karty bez tzv. rozblokování (разблокирование). Taková operace je nelegální, avšak v Rusku se provádí poměrně běžně. Cena za takovou službu je okolo 10 USD. 

 

E-mail : na většině fakult (zkušenosti s Historickou, Filologickou fakultou a Institutem zemí Asie a Afriky) je umožněn bezplatný přístup k internetu v určených hodinách (často je nutno se zapisovat) a většinou po registraci u administrátora, což trvá někdy až týden).

V areálu na Vorobjových horách je internetová kavárna CafeMax za 60 Rbl/hodina, abonnement na 10 h se studěnčeskim biletom - 400 Rbl.

Nejlevnější internet je potom v Lenince (Ruská státní knihovna), kde je po zaregistrování možno surfovat na internetu za 32 Rbl na hodinu (vč. on-line přístupu do bází ruských i zahraničních odborných a populárních časopisů. 

Pokud máte vlastní notebook/počítač, v sektoru "V" bylo možné se připojit na místí síť. Na jaře 2004 zajišťoval připojení Jevgenij z pokoje č. 1006 (tel. +7 910 431-75-06). Cena za připojení (vč. montáže a kabelů) byla cca 500 Rbl, cena za 1 Mb přijatých/odeslaných informací 0,025 USD. 

 

Zdraví a lékařská péče

V areálu Univerzity je poliklinika (ve stejné ulici jako je CafeMax), kde je uznávají české zdravotní pojištění. V roce 2004 by měl nedaleko komplexu Českého domu, české a slovenské ambasády fungovat ruský doktor, který bude mít smlouvu s VZP. 

 

Velvyslanectví ČR a SR

Adresa velvyslanectví ČR : улица Юлиюса Фучика 12, tel. (007 095) 2510540-5, na školském odboru podle předpokladů bude cca do podzimu 2004 vedoucím p. Okůnek, kterého by měla vystřídat paní Jeřábková (leden 2005, předpoklad do srpna 2008). Je velmi vhodné při dlouhodobém pobytu se jít na školský odbor nahlásit, zanechat zde své kontakty.

 

Odjezd

Ruská strana vydává víza maximálně na 3 měsíce. V době pobytu v Moskvě je však důležitější propiska. Pokud překročíte dobu pobytu, uvedenou na vízu, je třeba zajistit si na fakultě výjezdní vízum. O něj je třeba zažádat minimálně 2 týdny před odjezdem (vzhledem k hromadným odjezdům cizinců v době Vánoc a na konci semestrů je vhodné přijít ještě o něco dříve). Ti, kteří se chtějí v rámci svého pobytu vrátit, musejí zažádat o výjezdní/vjezdní vízum (выездная - въездная виза). 

Pokud jedete vlakem přes Bělorusko, počítejte ještě další týden na vyřízení běloruského tranzitu. 

Běloruské vízum v Moskvě : Velvyslanectví Republiky Bělorusko je na ulici Marosejka 17/6 ("M" Kitaj-gorod, Lubjanka). Otevřeno Po-Pá 9-12, vyřízení víza trvá týden a stojí pro občany ČR 14 USD, pro občany SR (20 USD). Potřebujete 1 foto, 1 formulář, pas s ruským vízem. 

 

Autor :

Slavomír Horák - http://slavomirhorak.euweb.cz