Kyrgyzstán

 Víza  

Biškek – doprava   ubytování   registrace   internet   mobilní operátoři   outdoor vybavení

Tokmak a Burana     Čolpon-Ata    Karakol    

Bezpečnost 

Kyrgyzstán je nejbezpečnější země Střední Asie bez zbytečných velkých komplikací ze strany milice. Kriminalita se zvýšila po revoluci v roce 2005, nicméně nadále není výrazněji zaměřena vůči cizincům. Největším nebezpečím pro turisty tak zřejmě zůstává Západní a Východní autobusové nádraží v Biškeku. Přečtěte si proto upozornění u Biškeku a dopravy. 

 

Měna 

1 somu, kurs na podzim 2008 asi 50 somů za 1 dolar, berou se i eura nebo ruské rubly, obvykle v odpovídajícím kurzu. Pro aktuální kurs se podívejte na universální měnový převaděč Universální měnový konverter.

Biškek

Doprava

Doprava do/z letiště Manas: mezi 5-20 h minibus (maršrutka) č. 153 nebo 380 (vyjíždí, jakmile se alespoň částečně naplní), 30 somů (2008), v noci nebo na brzké ranní odlety je nutno přespat na letišti nebo jet taxíkem (fixní cena 500 KRS, doporučuji zavolat si nějakou firmu - například Euro Taxi 158, jsou velmi spolehliví).

Autobus: 

Západní autobusové nádraží: autobusy a maršrutky do všech směrů Kyrgyzstánu - Čolpon-Ata (autobus/maršrutka 130/150 S), Balykči (100/120 S), Naryn (170/250 S) , Karakol (195/250 S), Almaty (maršrutka 250 S). Ceny z roku 2009. Místo v autech stojí obvykle o 50-100% více.

Do bližších cílů jezdí autobusy z Východního autobusového nádraží (ze západního nádraží jezdí například autobus č. 35).

Do Oše jezdí pouze osobní auta (cca 800-1000 somů za cestujícího, podle druhu auta a řidiče; vyjíždí se po naplnění auta) nebo minibusy (ne vždy - cca 600 S za osobu), výjezdy nejčastěji odpoledne a v podvečer od vlakového nádraží nebo od Ošského bazaru (Ošskaja stojanka). Ceny z roku 2008.

!!!POZOR!!! Autobusová nádraží v Biškeku jsou známá svými policisty, kteří pod záminkou hledání falešných peněz nebo drog odvádějí cizince na stanici a podrobují je důkladné kontrole, na což podle kyrgyzských zákonů nemají právo, což ovšem platí pouze teoreticky. Již několikrát se stalo, že cizincům takto začali kontrolovat peníze (zda nejsou falešné) a při této příležitosti se v některých případech určitá částka ztratila (30-100 USD). 

Podle kyrgyzských zákonů policisté ani ne jednom nádraží nemají právo kontrolovat obsah Vašich zavazadel!!!! Na této stránce - najdete informace o pobytu cizinců v Kyrgyzstánu. Přestože již tento zákon není zcela aktualizovaný, doporučuji vytisknout celý text a v případě problémů jej ukazovat na všech možných místech.

 

Vlak

vlakové nádraží na jižní straně města (cca 20 minut pěšky od náměstí Ala-Too), vlaky do Moskvy (cca 4x týdně). Vnitrostátní vlaky do Balykčy byly zrušeny, i když na stránce kyrgyzských železnic nadále figurují (http://railway.aknet.kg)

 

Letadlo

Letecká doprava pro turisty je zajímavá na některých vnitrostátních trasách a také pokud nechcete absolvovat zdlouhavou cestu auty do Tádžikistánu nebo Uzbekistánu.

Biškek-Oš. Celkem cca 6-8 letů denně (Kyrgyzstan, Avia Traffic Company aj.), cena cca 2600-2900 KRS v jednom směru (2009)

Biškek-Batken. 3x týdně společností Avia Traffic Company (www.aero.kg). cena 2500 KRS (cca 50 USD, 2008).

Biškek-Taškent. 6x týdně společností Uzbekistan Havo Yollari nebo Kyrgyzstan (cca 140 EUR, jedna cesta, 2008).

Biškek-Dušanbe. 6x týdně se společností Kyrgyzstan, Avia Traffic Company a Tajik Air. Cena 140-180 EUR podle sezóny a společnosti).

Ke všem cenám je nutno připočíst poplatky cestovním kancelářím ve různé výši (0-10%). V centru Biškeku je řada cestovních kanceláří.

Doprava v Biškeku

Existuje hustá síť autobusů a minibusů (maršrutek). Jejich nespornou výhodou je detailní trasování na každém vozidle. Cena v listopadu 2008 autobusy 5 KRS, maršrutka 8 KRS.

Ubytování:

Hotel Stadion (stadion Spartak) - lůžko ve 4-5 lůžkových pokojích 200 KRS (2008).

Guest House Sakura (http://sakuraguesthouse.web.fc2.com/english.html). Jednoduché ubytování v dormitory za 200 KRS (2008). Pro rok 2009 se připravují i soukromé pokoje. Mičurina 38 (nedaleko křižovatky Žibek Žoly/Sovětskaja, za cirkusem a hotelem Hayat, od křižovatky Žibek Žoly/Sovětskaja půjdete asi 100 m dolů po Sovětskoj, zahnete do malé uličky, minete mešitu a na malém plácku zahnete vpravo mezi domy, uvidíte červená vrata, což je hostel Sakura).

Nomad’s Guest House (http://nomadshome.googlepages.com). Opět jsou k dispozici dormitory za 200 KRS, dvoulůžkové pokoje za 500 KRS (omezený počet v létě bývá obsazeno). Za 100 KRS si lze postavit vlastní stan. Tel. +996 (312) 29-99-15. Drevesnaja 10, soukromý domek, ulice hned za východním autobusovým nádražím.

South Guest House (http://www.geocities.com/south_gh/) slibuje ubytování za 3 USD, není ale vyzkoušeno.

hotel Ilbirs - Kašgarské centrum, kde bylo možné poměrně levně (i když spartánsky) přenocovat, bylo v listopadu 2008 uzavřené.

 

Registrace (OVIR):

Na ulici Kievskaja nedaleko hlavní pošty (směrem od centra, za budovou Kyrgyzsko-slovanské univerzity). Registrace bez problémů pro celý Kyrgyzstán, poplatek 100 S. Občané EU jsou od roku 2009 oficiálně osvobozeni od registrace, také jí po mně nikdy nikdo nepožadoval.

Na stejném místě lze vízum prodloužit. Prodloužení víz je vcelku jednoduchý proces, který Vás bude stát 1000 KRS (cca 22 USD), 1 nebo 2 foto (u mě to bylo 1 foto v roce 2008). Prodloužení dostanete stejný den, případně do druhého dne.

Internet:

V centru Biškeku je řada internetových kaváren v ceně za hodinu cca 60 KRS. K internetovým kavárnám obvykle patří i možnost IP-telefonie, do Čech se tak dovoláte za cca 8-10 KRS na pevnou linku/mobil (2008).

POZOR! V mnohých internetových kavárnách se platí nikoliv za strávený čas, nýbrž za stažená data. Brouzdání po internetu či Skype s domovem se tak může zbytečně prodražit. Takové kavárny jsou obvykle označeny TRAFIK (ТРАФИК).

Informace:

Zajímavý průvodce po Biškeku a Kyrgyzstánu je k nalezení na internetové stránce časopisu The Spektator (http://www.thespektator.co.uk)

Mobilní telefony:

Lze říci, že v Biškeku má dnes více lidí mobilní telefon, než pevnou linku. V zemi existuje asi 5 hlavních operátorů s různým dosahem v zemi. Některé společnosti nabízejí poměrně laciné volání do zahraniční (zejména SNS, ale také do ČR). Opravdovým rájem pro koupi, opravu telefonu, registraci nové SIM karty je CUM naproti poště, kde je mobilním telefonům vyhrazeno téměř celé přízemí. Zde jsou odkazy na jednotlivé společnosti:

www.bitel.kg, www.katel.kg, www.megacom.kg, www.fonex.kg, www.nexi.kg.

Outdoorové vybavení

Biškek je patrně nejlepší místo ve Střední Asii, pokud potřebujete doplnit vybavení na hory, zejména náplně do vařičů. Přikládám výběr outdoorových obchodů, které znám (pokud máte další nápad, klidně dolním).

Mountain Pro (http://www.mountainpro.kg) – outdoorový obchod, na stránce jsou i užitečné informace o trekkingu a zejména horolezectví v KG (byť na jiných stránkách najdete mnohem lepší info).

Redfox (http://www.redfox.ru) – síť outdoorových obchodů v bývalém SSSR (mj. Almaty).

 

Tokmak

Tokmak je východiskem pro jednu nejzajímavějších historických památek Kyrgyzstánu - věž a středověký komplex Burana. Do Tokmaku jezdí autobus přibližně každou hodinu z východního autobusového nádraží v Biškeku (100 somů, 2008). Odtud je nejlepší taxi (po smlouvání jsme skončili na 200 somů za taxi i s čekáním, 2003, v současnosti bude cena vyšší).

 

Čolpon Ata

Doprava:

autobusové nádraží - busy do Biškeku a Karakolu (cca 100 somů, 2003), Almaty.

Ubytování:

Nejlépe v soukromí. Ubytovatelé se shromažďují již na autobusovém nádraží a po celé Čolpon Atě (i v dalších střediscích) jsou téměř na každém domě nápisy „Sdaju komnatu“. V sezóně (polovina července - srpen) pohybuje okolo 10-15 USD (2008).

 

Karakol

Doprava: Autobusové nádraží asi 15 minut pěšky od centra města.

Ubytování: Ubytovna u Stadionu, 60 somů za lůžko (1999), sprcha a sauna za příplatek

Doprava:

staré autobusové nádraží za řekou - Üzgen (20 somů, auto 30 somů, 2003), Sary Taš (auto cca 3 USD, 2003)

Auta do Biškeku odjíždějí z tzv. Biškekské avtostojanki – od starého autobusového nádraží nahoru, na semaforu doprava a po cca 300 m je velké shromaždiště aut směrem na Biškek. Cena do Biškeku 900-1000 somů (2008)

Ubytování:

Osh Guesthouse (ověřeno 2008) nabízí dvoulůžkový pokoj za 12 USD a postel ve společné místnosti za 4 USD (http://www.oshkg.info)

Hotel Sara (za rohem od hotelu Alaj, ul. Kurmandžaje Datky) – 215 somů na osobu (2003)

Hotel Alaj nedaleko tržnice - asi 240 KRS pro cizince (2003).

Zpět na stránku Střední Asie 1999

Zpět na Cestování o Střední Asii

Zpět na Home Page