Uzbekistán

Vstup do země    Peníze    Doprava  Ubytování    Vstupy    Velvyslanectví ČR

Taškent     Čimganské hory - lyžování   Samarkand     Buchara     Urgenč a Chiva   Karakalpakstán    Andižan     Kokand     Šahimardan   Termez

Následující text vznikl po pobytu v Uzbekistánu v roce 2003.

Informace modrou barvou byly aktualizovány/ověřeny v roce 2008.

Informace zelenou barvou byly aktualizovány v roce 2009-2010

Peníze

Uzbeckou měnou je sum (dále jen UZS). Bankovky jsou vydávány v hodnotách 1000, 500, 200, 100, 50, 25, 10, 5, 3 a 1 sum a mince v hodnotě 50, 25, 10 a 5 UZS. V praxi se používají bankovky od 100 UZS a výše.

Oficiální kurz v roce 2009. 1 USD = 1500 UZS, 1 EUR = 2100 UZS. Dolary jsou nadále poněkud známější a obecně platí, že nejlepší výměna je ve velkých městech. Většina lidí však mění peníze na černém trhu. Vyměnit lze u taxikářů, na trhu či u některých stánků (lze se například poptat u knihkupců nedaleko CUMu v Taškentu). Na Alajském bazaru nebo u velkoobchodu Grand-Mir v centru města postávají obchodníci, kteří vyvolávají „dolar, dolar“. Měnit zde je však poněkud riskantní, neboť nedaleko obvykle postávají policisté. U všech zmíněných kategorií lidí je také snaha nabídnou neznalému cizinci nižší, respektive oficiální cenu. Kurzy v létě 2009 byly následující: 1 USD = cca 1800 UZS, 1 EUR =  2400 UZS (může se měnit).

Nadále platí, že peníze v neoficiálním kurzu si lze vyměnit na bazarech v Kazachstánu, Tádžikistánu či v kyrgyzském Oši, kde má sumy prakticky každá „obměnka“. V nejlepších hotelích v Taškentu jsou i bankomaty, kde lze vybrat obvykle dolary (fungují na běžné typy karet – vyzkoušejte například hotel Intercontinental na metru Bodomzor nebo Grand Mir, nedaleko metra Ojbek). Občas je snaha vyhazovat z těchto hotelů ty, kteří nevypadají jako jeho hosté.

Doprava

Vlaky: Vlaky jezdí poměrně spolehlivě mezi hlavními městy, i když nikoliv denně). Na každém nádraží je přehled odjezdů z daného místa. Pro turisty jsou výhodná spojení Taškent-Buchara (rychlé denní a noční, cca 11 USD 2. třída nebo plackartnyj/17 USD 1. třída či kupejnyj), respektive Taškent-Samarkand (rychlé denní spojení, 7 USD 2. třída/12 USD 1. třída), několikrát týdně Taškent - Samarkand – západní Uzbekistán (do Urgenče cca 17 USD kupejnyj/26 USD plackartnyj). Pokud nejede přímý vlak do Urgenče (vlaky Taškent-Kungrad), lze použít jako nejbližší stanici městečko Turtkul. Zajímavou alternativou při cestě do Tádžikistánu je obden noční vlak do Termezu (14 USD plackarta/20 USD kupejnyj), který od srpna 2009 netranzituje přes Turkmenistán. Aktuální jízdní řád a ceny v přehledné podobě pro rok 2009-2010 zde, jinak podrobnosti na Uzbeckých železnic (www.uzrailpass.uz). Problém mohou být jízdenky za hranici (do Ruska), ale v rámci Uzbekistánu lze již lístky sehnat bez větších problémů, dokonce i v létě. Cizinecké ceny už jsou minulostí.

Autobusy: Autobusové spojení existuje mezi všemi významnými městy - denně existuje spojení Taškentu a všech velkých měst. Řada z nich jezdí i podle přibližných jízdních řádů (často není třeba věřit taxikářům, kteří budou tvrdit, že autobus nejede nebo čeká, až se naplní). Soukromé autobusy skutečně jezdí pouze, pokud se alespoň zčásti nenaplní. Jízdní řád oficiálních autobusů je na každé stanici, kromě toho jezdí i neoficiální, na které je nutno se doptat. Obvykle platí, že cena autobusu je cca 3-4x levnější než auto, avšak na kratších trasách (okolo 5 hodin) může být i dvakrát delší a zvláště v letních vedrech je cestování dosti úmorné.

Letadlo: Letadlo je stále relativně lacinou alternativou dlouhých přesunů vlakem nebo autobusem. Mezi turisty je především populární spojení Taškent – Urgenč. Letadla Uzbekistan Airways (O’zbekiston Hava Yollari) létají z Taškentu několikrát denně do všech větších měst v zemi (Andižan, Buchara, Fergana/Margilan, Namangan, Navoi, Nukus, Samarkand, Termez, Urgent, Zarafšán). Příklady běžných cen z Taškentu: Urgenč 41 EUR, Termez 35 EUR (ceny 2010), Nukus 47 EUR. V sezóně může být problém v některých dnech sehnat letenky, nicméně pokud budete kupovat 1-2 dny dopředu, potom byste se měli dostat do letadla kamkoliv. (http://www.uzairways.com). V Taškentu je centrální pokladna Uzbekistan Airways na třídě Šota Rustaveli, naproti hotelu Grand Mir (asi 400 nahoru odtud směrem na metro Kosmonavtlar jsou i České aerolinie).

POZOR!!! Uzbecké aerolinie neodbavují zavazadla z vnitrostátních letů na mezinárodní - pokud tedy letíte vnitrostátní linkou, je třeba zavazadlo znovu odbavovat mezinárodním letem.

Auta: Mezi významnými městy jezdí auta. Většinou se jedná o výrobu místní licence Daewoo. Nejpohodlnější a nejrychlejší jsou typy Nexia, méně pohodlné a rychlé je Tico nebo minibus Damas. Ale na mnoha trasách jezdí i starší Žigulíky nebo Moskviče. Cena je obvykle pevná (i když lze třeba 0,5-1 USD usmlouvat, někteří řidiči se snaží na neznalých cizincích vydělat). Cena může kolísat podle sezóny, vytíženosti, aktuální ceny benzínu, původu řidiče (řidiči vracející se „domů“ jsou spíše ochotni být levnější). Cesta z Taškentu do Samarkandu tak vyjde například na 12 USD/osoba, do Kokandu cca 15-20 USD, Urgenč – Buchara cca 20-25 USD, KaršiTermez 15-20 USD.

Minibus: Maršrutky“ jsou především ve městech jako alternativa městské dopravy. Mezi městy fungují pouze na některých kratších trasách (Taškent-Samarkand, Taškent-Bekabad, Taškent-Chodžikent – východisko pro Čimgan). Maršrutky jsou také nejefektivnější alternativou mezi Bucharou a Kaganem (vlakové nádraží).

Ubytování

V Uzbekistánu se turisté mohou ubytovat v hotelích, které k tomu mají oprávnění. Teoreticky se tedy nelze ubytovat v místních hotelích. V některých městech je ale stejně pouze jeden hotel, kde platíte pouze vyšší cenu než místní. Dostatek ubytovacích kapacit je v hlavních turistických centrech (Taškent, Samarkand, Buchara, Chíva), kde jsou dvojí ceny již minulostí. Ceny za dvoulůžkový pokoj se standardně pohybují od 40-50 USD za dvoulůžkový pokoj. Na některých místech (zejména v Buchaře) se také objevují naháněči nejrůznějšího druhu (v tomto případě můžete zaplatit i provizi naháněče). Přehled oficiálních hotelů a jejich ceny v hlavních turistických centrech viz stránku http://www.parus87.com.

Výhodné je rovněž ubytování v soukromí. Místní lidé si velmi rádi vydělají, nehledě k tomu, že při menším počtu se Vám často dostane pozvání domů, zvláště pokud jde o méně navštěvované oblasti. Ceny nejlevnějšího ubytování se pohybují v rozmezí 10-15 USD na osobu a noc za 1 lůžkový pokoj, záleží samozřejmě na lokalitě (poněkud vyšší ceny jsou spíše v Samarkandu nebo Buchaře, v Chívě záleží mj. na tom, zda jste ve vnitřním městě či mimo něj). Při skupině více lidí lze cenu i snížit, ale v hotelích nelze smlouvat - ty mají obvykle stanovené ceny. Lze platit v dolarech i UZS.

Tipy na ubytování (vše zhruba za 30 tis. UZS za dvoulůžkový pokoj):
Samarkand: Gostevoj dom Timur (ul. Bucharskaja)
Buchara: Grand Nodirbek Hotel (ul Sarafon)

Jak si sehnat ubytování  v soukromí? Nejlepší je v daném místě zeptat se na nějakém shromáždění taxíků (autobusové, vlakové nádraží) či okolo památek. Taxikáři většinou znají o někom, kdo poskytuje ubytování a svezení taxíkem není zase tak strašně drahé. Jenom si dejte pozor, aby Vás neodvezli někde za město či aby po majiteli (tj. potažmo po vás) nechtěli úplatu. V menších městech se lze zeptat v obchodech v okolí autobusových nádraží nebo na bazaru, případně v centrálních čajovnách nebo vůbec někde, kde se shromažďuje více lidí.

Ubytování si lze sehnat rovněž po internetu, zejména na delší období, ale i na několik dní; zkuste si vyhledat v ruštině pomocí Googlu („квартиры посуточно Ташкент“)

Vstupy

Vstupné do většiny turistických objektů je opět přísně rozdělené na dražší (asi 8-10x) pro cizince a levnější pro místní. Pokud máte obstojnou ruštinu, vždy hrajte Rusy z Taškentu a žádejte místní ceny (pas samozřejmě “zapomeňte doma”). Ačkoliv ne vždy uspějete a možná srazíte cenu jenom o dolar či dva, při vítězství si odnesete hřejivý pocit uspokojení nad “přechytračením systému”. Obvyklé vstupné do významnějších památek se pohybuje okolo 3 USD (cizinecká cena), v méně frekventovaných místech 1,5-2 USD.

Na mnoha místech se lze domluvit na „levnějším vstupném“, které půjde přímo do kapsy příslušnému pokladníkovi. Snažte se usmlouvat asi poloviční cenu (cca 1-1,5 USD),

Na některých místech se k vám budou hlásit samozvaní průvodci, kteří si řeknou o peníze až po „exkurzi“. Jejich služby jsou většinou velmi mizerné a pokud si je vůbec budete chtít brát, rozhodně se domluvte předem. Jinak je ignorujte. 

Internet

Ve větších městech (obvykle v centru) existuje několik internetových kaváren (přestože jejich hustota není nijak oslnivá), cena za hodinu různě kvalitního připojení kolísá okolo 800-1000 UZS). Některé stránky pornografického a protistátního charakteru (tj. „ty, které narušují ústavní pořádek Republiky Uzbekistán“) jsou blokovány. Na seznamu však není žádný z významnějších poštovních serverů. Pokud máte vlastní notebook, potom si lze zakoupit paket trafika k místní SIMkartě (cca 20 USD za 2 GB spojení, což při relativně nízké rychlosti nemůžete vyčerpat.

Taškent

Doprava:

Vlakové nádraží (stanice metra Toškent). Vlaky do Buchary - 2x denně ráno a večer, Samarkand několikrát denně, Urgenč – 3x týdně (jinak do Turtkulu). Aktuální jízdní řád lze najít na stránce Uzbeckých železnic (www.uzrailpass.uz), v přehledné podobě pro rok 2009-2010 zde (formát .xls).

Letiště je asi 5 km od centra města. Nejlepší a relativně laciná je doprava taxíkem. Letiště – centrum města by nemělo stát více jak 5000 UZS (je však třeba přejít parkoviště a dostat se k „normálním“ taxikářům. Na letišti v odletové hale funguje směnárna, bohužel pouze s oficiálním kurzem, doporučuji si zde vyměnit minimální částku tak, abyste měli na taxi a dále si vyměnit na černém trhu.

Autobusové nádraží je na konečné stanici metra (Sobir Rohimov). Zde se také shromažďují auta do Samarkandu, Buchary a dalších měst. Ceny oficiálních autobusů: Samarkand (několik denně, 1,5 USD), Buchoro (1 denně, 2,3 USD), Termez (2x denně, 3,8 USD), Angren (2x za hodinu do 19.30, 0,6 USD), Urgenč (1x denně, 5 USD), Nukus (1x denně, 5,5 USD). Neoficiální autobusy odjíždějí od Hippodromu, cca 1 km od autobusového nádraží.

Auta do Fergánské kotliny se shromažďují okolo stanoviště Kujluk na jihu Taškentu (pokud jedete z centra, potom vystoupíte za velkým mostem na jihu města a stanoviště je po levé straně. Cena s automobilem NexiaFergana/Margilan cca 15-20 USD, nejčastěji jezdí auta do Kokandu. Doprava taxi (z centra max. 5000 UZS) nebo autobus 81 z vlakového nádraží, autobus č. 30 od stanice metra „Mustaqillik Mojdoni". Cena Taškent-Kokand 8-10 000 UZS.

Auta na západ se shromažďují okolo metra Sobir Rohimov – Samarkand (Nexia - cca 3,5 h, 25-35 000 UZS, „maršrutka“ , cca 4,5 h, 4,5 EUR).

Metro, autobusy, trolejbusy a tramvaje stojí 500 UZS (2010), v metru je v každé stanici pokladna na žetony, v pozemní dopravě se platí přímo v dopravním prostředku.

Taxi po městě (taxi je každé auto, které si stopnete) je na krátké trasy okolo 1000-1500 UZS, střední trasy (například z centra na velvyslanectví ČR) cca 3000 UZS, delší cesty přes celé město nebo do neobvyklých částí Taškentu 3500-4000 UZS. Z letiště do centra do 5000 UZS (je třeba obejít letištní taxikáře, kteří nabízejí třikrát vyšší ceny), vyjděte z letiště přes parkoviště a na ulici buď stojí taxíky, nebo si někoho stopněte.

Lze si zavolat i taxi přes agenturu – například agentura Ekipaž (www.taxi.uz), tel. 082, 120-00-82.

Ubytování:

V Taškentu existuje poměrně hodně relativně drahých hotelů – ceny začínají na 40 USD/dvoulůžkový pokoj. Na jejich přehled včetně cen se můžete podívat na stránky cestovní kanceláře Parus (http://www.parus87.com). Vedle několika spíše drahých hotelů se nabízí především ubytování v soukromí (oficiálně i neoficiálně). Existuje několik tzv. B&B, které jsou provozovány oficiálně.

Další možností je nalezení bytu (квартиры посуточно), předem lze najít inzeráty na internetu od cca 20 USD za 2-pokojový byt (2009). Jedna z možností rezervace ubytování v soukromí přes internet se nachází například zde: http://www.tashkent-apartment.com/ (cena 25 USD 1 osoba, 30 USD 3 osoby, 50 USD na skupinu 6-7 lidí).

Existuje i několik levnějších hotelů - blízko centra například Labzak (28000 UZS/osoba), levnější hotel jsem našel nedaleko jižního nádraží – Chosilot, Usmona Naira 95, tel. 253-31-96. 1-lůžkový pokoj 15 000 UZS, 2-lůžkový 20200 UZS, luks 2-lůžkový 25 000 UZS, ceny z roku 2010.

REGISTRACE: Hotel Chosilot je jediný, kdo Vás může registrovat, pokud bydlíte jinde než v hotelu!!! K tomu však musíte zaplatit potřebný počet přenocování v 1-lůžkovém pokoji.

Atlantida Tur:

V roce 2003 fungovala velmi spolehlivá cestovní kancelář Atlantida Tur. Nevím bohužel, zda ještě funguje. S vízovými otázkami bylo možné se obrátit na manažera p. Viktora Vasyanina, v otázkách Tádžikistánu nebo trekkingu obecně fungoval Boris Karpov (tel. 0099871 1732655, 1735107). Sídlo cestovní kanceláře je v blízkosti stanice Čilonzor (vystup dozadu a po výstupu doprava okolo “Vrudnoj chirurgii”, první větší ulice doleva (Čilonzorskaja 97), označeno. možné informace na adrese at@ars-inform.uz

Velvyslanectví ČR: Navnihol Kočesi 16, Taškent 700 084, tel. 00 99 871 1206071, 1206074. Působnost i pro Tádžikistán . Dostupnost: metro Buyuk Ipek Juli/Gorkogo, výstup z posledního vagónu z centra, odtud jakýmkoliv autobusem/maršrutkou 2-3 stanice nahoru – směr „Vojennaja akademija“, vystoupíte zde, můžete se ptát po „nalogovaja inspekcija“ – jakmile se k ní dostanete, tak velvyslanectví je za rohem; orientační bod pro taxi „Mirzo ulugbekskij rajon/tuman“ – „Nalogovaja inspekcija“ (cena 3-4000 UZS z centra)

UPOZORNĚNÍ!!! Velvyslanectví ČR v Taškentu, žádá tímto všechny individuální cestovatele, aby se, pokud možno, nahlásili na velvyslanectví (nejlépe v systému http://drozd.mzv.cz, alespoň e-mailem na adresu tashkent@embassy.mzv.cz), nechali kontakty do Čech, přibližnou trasu a dobu pobytu v zemi pro případ nenadálých problémů.

Čimganské hory

Z Taškentu lze vyjet v zimě na lyžování na Čimganské hory (Čimgan), v létě je tato oblast centrem trekkingové turistiky (Čimgan, Byrč-Mulla). Doprava je např. vlakem do Chodžikentu (první vlak okolo 8.00 z Taškentu, 0,25 USD), odtud taxíkem na Čimgan (cca 10 USD). Lze také dojet maršrutkou/autem do města Gazalkent, odjezd od stanice metra Buyuk Ipek Yuli/Gorkogo), odtud dále taxíkem.

Půjčování lyží a lyžování: půjčení lyží v horských střediscích (Čimgan) stojí okolo 1,1 USD za hodinu a jedna jízda na vleku 0,25 USD. Ve středisku Čimgan funguje jedna sjezdovka a jeden vlek.

 Samarkand

Doprava:

Vlak: vlakové nádraží 15 minut “mašrutkou” k Gúr-e Emír (např. č. 22), vlaky do Andižanu (1x týdně), Taškentu (několikrát denně), Buchary (2x denně v noci a ráno). Všechny vlaky z Taškentu na západ projíždějí i Samarkand.

Autobus: autobusové nádraží, maršrutka 52 od “povorota” u htl. Saiyor, nebo od Siob bazaru. projíždějící autobusy do Buchary, Taškentu, Urgenče, Termezu staví na průjezdu (maršrutka č. 17 směr Ulughbek).

Auta: do Taškentu je stanoviště na výjezdu na Taškent (maršrutkou č. 17 směr Ulughbek). Do Šahrisabzu (Kitobu) jezdí auta ze stanoviště Registan (2 USD, 1,5 h), ze stejného stanoviště odjíždějí i maršrutky na tádžické hranice do Pendžikentu (1 USD)

Významná stanoviště maršrutek:

Ž/D vokzal – nádraží, např. č. 22, 17

Siob bozor (mešita Bibi Chánum) – velké množství maršrutek, kromě jiného i k hrobce al-Buchárího.

Povorot – u htl. Saiyor, odbočka od centra k nádraží

Buľvar – myslí se třída u pomníku Amira Timura, východisko ke Gur-i Emír

Registon – stanoviště taxi a „maršrutek“ a památník Registán

Ulughbekmaršrutka č. 17 a 43 – Ulughbekova observatoř, stanoviště aut na Taškent a průjezdní autobusy směr Buchara, Urgenč, Nukus, Termez aj.

Vstupy: pro cizince obvykle okolo 4-6 USD (s ruským přízvukem pro občany SNS cca polovinu)

Ubytování: Ceny nejlevnějších hotelů pro cizince se pohybují okolo 15 USD na osobu a den (hotel Zarina naproti Registanu), po celém městě se objevují soukromé B&B, kde lze cenu usmlouvat okolo 10-15 USD (Bahodyr B&B, nedaleko náměstí registr, 12 USD, 2009). Existují některé „častnyje gostinici“, kde nám nabízeli cenu okolo 10 USD na osobu. Výhodnější je spíše najít si přes taxi ubytování v soukromí. Pokud máte novější vydání LP, ten nabízí seznam ubytování v soukromí.

 Buchara

Doprava

Vlaky přijíždějí na nádraží Kagan asi 20 km od centra. “Maršrutky” č. 118 jezdí až ke starému městu – k Labi Hauzu (300 UZS), označeno „Eski shahr“. Vlaky do Taškentu ráno a večer, 2 x týdně odpoledne do Andižanu (přes Samarkand a Chodžent v Tádžikistánu), 1x denně osobní vlak do Karši. V roce 2008 nejezdily z Buchary žádné vlaky do západního Uzbekistánu přes turkmenské území (pouze několik osobních vlaků směrem k turkmenské hranici do Qarakolu).

Autobusové nádraží je na sever od centra. Doprava “maršrutkou” č. 70 či z bazaru okolo Češme Ajjúb, projíždí také k letnímu sídlu emíra - Sitorai Mochi Chosa a k tzv. „povorotu”. Autobusy do Taškentu, Samarkandu a dalších míst alespoň 1x denně. Většina lidí však čeká na tzv.“povorotu” asi 1 km za autobusovým nádražím na projíždějící autobusy či na čekající auta.

K mauzoleu Bahauddína Nakšbandíhomaršrutka č. 60 od třídy Bahauddína Nakšbandího u “starého nádraží”.

K mauzoleu Čor Bakr odjíždí “maršrutky” ze stanoviště u hlavního bazaru nedaleko Češme Ajjúb.

Letiště je asi 5 km od centra, “maršrutkou” č. 10. Letenky se prodávají v hotelu Buchoro nebo na letišti.

Ubytování

Po Buchaře existují soukromé B&B či hotely, které vyjdou na cca 10-15 USD (2008). Občas lze něco málo i usmlouvat. Bohužel se zde objevují naháněči, pokud využijete jejich služeb, potom nezapomeňte na klasickou poučku - v ceně hotelu bude i jejich provize.

Vstupy: cizinecké ceny  cca 2 USD (smlouvejte na ISIC nebo s dobrou ruštinou hrajte lidi z Ruska či SNS), Ark 6600 UZS.

Urgenč a Chiva

Doprava

Vlakové nádraží je asi 1 km od centra Urgenče, nedaleko po hlavní ulici al-Chorezmí je autobusové nádraží. Doprava do Turkmenistánu neexistuje. Autobusy jezdí 1x denně do Taškentu (přes Samarkand a Bucharu, 5 USD), 1x denně do Buchary a Samarkandu.

Autobusy do Nukusu (1x denně v 8.00, 0,5 USD, 3,5 h) odjíždí z bazaru (asi 500 m doleva od kruhového objezdu za řekou), cca 1,5 km od autobusového nádraží

Mezi Urgenčem a Chivou vede trolejbusová linka s českými trolejbusy. Jezdí každou hodinu a cesta trvá cca 1 h (300 UZS); společné taxi, které je o polovinu rychlejší, stojí 1000 UZS.

Letiště leží asi 7 km od centra Urgenče. Taxi 2 USD. Autobus č. 3 tam jede v nepravidelných intervalech také.

Ubytování

Nejlevnější ubytování je v Urgenči v hotelu Urgenč na náměstí Hórezmí (od autobusového a vlakového nádraží nahoru za řeku) - 15 USD na noc v 1 lůžkovém pokoji, ale se vším komfortem - klimatizace a televize. Na výjezdu směrem na Chivu asi 30 min pěšky od autobusového nádraží je ještě jeden hotel 2 lůžkový pokoj za 2,5 USD pro cizince.

V Chivě je několik hotelů vnitřním městě, cena a kvalita se liší. Lepší je hledat ubytování v soukromí – v sezóně okolo 10-20 USD, mimo sezónu lze usmlouvat levněji (také lze usmlouvat, pokud chcete bez jídla). O něco levněji byste mohli najít mimo staré město. Jedním z tipů je ve vnitřním městě Ganidžon Efendi. V poslední době se objevila řada hotelů a B&B po celé Ičan kale. Podívejte se na mapku Chivy. Na seznam ubytovacích kapacit se lze podívat na stránkách http://www.khiva.uz.

Vstupy

Do většiny objektů v Chivě se platí okolo 1,5-2 USD.

Karakalpakstán

Karakalpakstán je autonomní republikou v nejsevernější části Uzbekistánu. Z místních pamětihodností jsou důležité především místní archeologické lokality (Toprak kala, Ajaz kala). Více informací o těchto místech například na stránce http://karakalpakstan.freenet.uz. Všechny lokality jsou však poměrně těžko dostupné - většinou je třeba jet v závěrečné fázi taxíkem.

Další velmi smutnou oblasti "zájmu" může být bývalý přístav u Aralského moře Mojnak, dnes městečko sužované rozšiřováním slaných písků z bývalého dna Aralu, jehož břeh je nyní vzdálen asi 100 km. Smutnou připomínkou bývalé přístavní slávy jsou zrezivělé vraky lodí v bývalém přístavišti. (od autobusového nádraží po jediné hlavní třídě asi 3 km a doleva). Více informací o Aralu například na stránkách Mezinárodní fondu pro záchranu Aralu (www.aral.uz).

Doprava:

Autobusy: centrem je město město Nukus, kam přijíždí 1x denně autobus z Taškentu (jede mimo Urgenč, 5,5 USD), z Urgenče do Nukusu jezdí 2x denně cca v 8.00 a 15.00 (v obou směrech) místní linka (4000 UZS), z Mojnaku (odjezd v obou směrech v 9.30 a 15.00, 3500 UZS). Pokud nepojede autobus do Mojnaku, měl byste být schopni najít autobus v úsecích Nukus-Kungrad a Kungrad-Mojnak (obojí cca za 1500 UZS, minibus NukusKungrad 3500 UZS).

Andižan

Doprava:

Bus: nádraží cca 4 km od centra (taxi 1 USD, “maršrutka” č. 33 nebo 22 - 0,15 USD)

Auto: do Fergany a Margilanu 1 USD, do Kokandu 2-2,5 USD, do Taškentu (na Kujluk) cca 8 USD

Vlak: nádraží asi 200 m od autobusového směrem do centra, Vlaky z Andižanu byly od ledna 2010 zrušeny.

Ubytování: hotel Andižon v centru města (cca 10 USD), hodně starý sovětský hotel, ubytování v soukromí cca 15 USD.

 Kokand

Doprava:

Autobusové nádraží asi 20 minut od chánova paláce (z autobusového nádraží doleva, na kruhovém objezdu doleva a za řekou doprava). Autobusy Andižan (0,5 USD), Fergana/Margilan (0,35 USD)

Auta do Taškentu jezdí z autobusového nádraží - za cca 6 USD, do Andižanu cca 2-2,5 USD, Fergána/Margilan cca 1-1,5 USD. 

Ubytování: hotel Kokand 5 USD, lze najít i ubytování v soukromí přes taxikáře (cena může být levnější než v hotelu, ale i dražší)

Margilan/Fergana

Margilanu lze najít například závod na zpracování hedvábí, kontakt: Turgunboy Mirzaahmedov, Orol Buyi 129, tel. 2338157

Ubytování: hotel Ziyorat, Fergána, 12 USD vč. snídaně, ubytování v soukromí cca 15 USD.

Šahimardan

Jednou z významných rekreačních oblastí na jihu Uzbekistánu je i enkláva Šahimardan. Cesta do ní však vede přes kyrgyzské území (tj. dvojí překročení hranic na každé cestě).

Víza a kontroly: teoreticky jedete z Uzbekistánu do Uzbekistánu, a tak by vám na hranicích neměli dát výstupní uzbecké razítko (v takovém případě byste potřebovali přinejmenším dvojí vstup do Uzbekistánu). Prakticky je nutno dlouho přesvědčovat místní uzbecké celníky, aby se tak nestalo (přičemž se ne vždy setkáte s úspěchem). Dále je nutno mít vízum do Kyrgyzstánu, přičemž dvojnásobné, čímž se návštěva enkláv výrazně prodraží (možnost přesvědčit kyrgyzské celníky o tom, že jedete jenom tranzitem je teoreticky možná, avšak nespolehlivá. S platným kyrgyzským vízem by to mohlo být jednodušší). Naopak nepotřebujete žádný speciální propusk, ač Vám to možná někdo bude tvrdit. Oponujte, že jste si to ověřovali u ministerstva zahraničí (uzbeckého nebo kyrgyzského), že Vaši známí tady tak již byli, prostě budete si muset zahrát na kolovrátek.

Doprava: Auta, maršrutky a autobusy odjíždějí nejvíce z města Fergana (vnutrennij avtovokzal), auto cca 5 USD, maršrutka 1,5 USD. U auta je větší pravděpodobnost, že Vás budou prověřovat, maršrutku budete zdržovat svým dohadováním na hranicích.

Ubytování: Po celém městě je množství penzionátům ubytování v soukromí apod. Pokoj v soukromí se dá sehnat za 2-4 USD podle vybavenosti, hotely jsou o něco dražší. Na druhé straně se sem dostane poměrně málo cizinců, a tak odpadá všudypřítomný zájem.

Zajímavosti:

Jezero Kol-i Kubbon. Jezero uzavírající jedno z pobočných údolí řeky Ak-su, na které celá enkláva leží s velmi krásnými horskými scenériemi.

Doprava: Z centra jezdí maršrutky (0,2 USD) nebo taxi 1 USD, pěšky je to asi 5 km a opět se překračuje uzbecko-kyrgyzská hranice. Na jezero vede lanovka (zpáteční jízdenka cca 0,9 USD v somech i sumech).

Mauzoleum Hazrat-i Ali a Hamzy. Podle místní legendy je Šahimardan (v překladu Král mužů) místem posledního odpočinku Proroka Alího. Ve 20. letech 20. století zde působil jako osvětový pracovník a divadelník Hamza. Byl jedním z iniciátorů stržení parandži (ženského závoje zcela zahalujícího obličej) u žen ve Fergánské kotlině, zakladatelem divadla, básníkem, kterého pro svou sekulární povahu a psaní uzbeckých básní současná uzbecká ideologie mohla zařadit do panteonu národních hrdinů Uzbekistánu. Mauzoleum a zajímavé muzeum (100 UZS) jeho života je na kopci nad centrem města hned za nově vybudovanou hrobkou Hazrat-i Ali. Pozoruhodná je doprava k mauzoleu pomocí eskalátoru (0,15 USD).

 Termez

Termez je málokdy navštěvován běžnými turisty. Pokud se však chcete podívat do Afghánistánu přes řeku Amudarju a ještě přitom navštívit významné poutní místo s hrobkou velkého středověkého učence at-Termízího, případně projíždíte alternativní cestou do Tádžikistánu, potom je dobré se zde alespoň na chvíli zastavit.

Hlavní zajímavostí je memoriální komplex středověkého filosofa a básníka at-Termízího, který leží asi 5 km na severozápad od okraje města (taxi z autobusového nádraží tam a zpět, včetně čekání na parkovišti vyjde cca na 6000 UZS). Komplex leží nedaleko břehů Amudarji a je oplocen pohraničním ostnatým drátem). Platí (alespoň teoreticky platí zákaz fotografování).

Doprava do Termezu: Do Termezu jezdí obden vlak (cca 15 h noční spojení, 18 USD plackarta, 23 USD kupejnyj)

Autobusy do/z Termezu odjíždějí nejméně 1x denně (obvykle ráno) do Karši (5-6 h, 6500 UZS), Samarkandu (9-10 h) a Taškentu (14-15 h), nejméně 2-3x denně do Denau (blízko tádžické hranice, odtud taxi na hranice cca 10-12 tis. UZS).

Auta se shromažďují rovněž okolo autobusového nádraží a čekají na naplnění. do vnitrozemí se nejčastěji dostanete do Karši (cca 3 h, 20-30 000 UZS), případně do Šahrisabzu (cca 3,5 h, 25-35000 UZS), do ostatních měst je menší pravděpodobnost, že se seženou 4 lidé. Směrem do Tádžikistánu je opět nejvýhodnější Denau (6-8000 UZS, cca 1,5-2 h).

Letiště je asi 15 km od centra města (doprava pouze taxíkem). Denně 2-3 lety do Taškentu (cca 35 EUR).

Pokud chcete do Afghánistánu, je potřeba si najmout taxi (cca 12-15 000 UZS), podmínky přechodu po mostě Družby se mohou měnit, nicméně v zásadě se jedná o otevřený hraniční přechod pro všechny turisty s platným vízem).